Igłoterapia
Suche igłowanie (ang. dry needling) lub sucha igłoterapia, jest techniką fizjoterapeutyczną, polegającą na nakłuwaniu punktów spustowych mięśni w celu niwelowania bólu mięśniowo-powięziowego. Znajduje szerokie zastosowanie w dysfunkcjach w obrębie narządu ruchu, jak również w niektórych chorobach układu nerwowego. W terapii tej, wykorzystuje się bardzo cienkie specjalne igły akupunkturowe, które nie posiadają możliwości wprowadzenia leku, bądź innej substancji do ciała pacjenta. Technika ta nie jest tożsama z akupunkturą, albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej, która wymaga postawienia diagnozy medycznej.
Suche igłowanie nie jest cudownym panaceum leczniczym, lecz stanowi integralną część fizjoterapii. Dlatego też, zaleca się łączenie tej techniki z innymi metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak: terapia manualna czy terapia tkanek miękkich.
Na czym polega suche igłowanie?
Suche igłowanie polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły bezpośrednio do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Bezpośrednio przed nakłuciem mięśnia, terapeuta palpacyjnie przeprowadza precyzyjnie badanie, które ma na celu zlokalizowanie napiętego pasma o zwiększonej wrażliwość na nacisk oraz
miejscowej odpowiedzi drżeniowej. Zabieg ten można również wykonać bezpośrednio na powięź, ścięgna oraz więzadła.
Wskazania do suchej igłoterapii:
– rwa kulszowa,
– kręcz szyi,
– zespoły bólowe kręgosłupa,
– łokieć tenisisty,
– kolano biegacza,
– ograniczenia zakresu ruchomości blizny,
– skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia stawów,
– zespół bolesnego barku,
– przeciążenia stożka rotatorów,
– napięciowe bóle głowy,
– tendinopatie (choroby ścięgien),
– wzmożone napięci mięśni.
Przeciwskazania do suchej igłoterapii:
– nowotwory,
– ostre stany zapalne,
– infekcje skórne,
– gorączka,
– obrzęk limfatyczny,
– spastyczność mięśni,
– ciąża (pierwszy trymestr),
– choroby psychiczne.